w dni powszednie: godz. 7:30
Kancelaria czynna w dni powszednie 30 min po Mszy św. lub po uzgodnieniu telefonicznym
tel. (025) 685-92-24
e-mail: parafiaborowie@wp.pl
ks. Radosław Osipacz: 502-441-664

mod_vvisit_counterOd 1 IX 2011r.231337

Twoje IP: 54.167.173.250
Dzisiaj: Paź 23, 2014

Z kroniki Parafii Borowie...

"Przy szosie, na trzynastym kilometrze pomiędzy Stoczkiem Łukowskim, a Garwolinem w powiecie Garwolińskim (...) leży w pięknej lesistej okolicy, rzymskokatolicka parafia Borowie (...). Parafia należy do diecezji Siedleckiej czyli Podlaskiej, dekanatu Garwolińskiego. Do tej parafii należą następujące wioski: Borowie, kol. Borowie, Chromin, Chrominek, Łopacianka, Jaźwiny, Słup, Brzuza Nowa, Brzuza Stara, Filipówka, Brzuskowola, Gościewicz, Kamionka (...).

W środku wsi Borowie, wznosi się w pośród starych stuletnich drzew, skromny, murowany, pobielony wapnem na biało, blachą kryty Kościół. Od przodu tegoż wznosi się murowana, licząca 317 lat dzwonnica. (Wybudowana w 1630 roku, odnowiona i częściowo u góry dobudowana w 1907 roku). Na prawo znajduje się trupiarnia, dookoła cmentarza kościelnego parkan z kamienia (...).

Przeszło stuletnie drzewa zwłaszcza lipy i kasztany oraz samo położenie Kościoła świadczą o tym, że tu z dawien dawna stoi Dom Boży - nie ma jednak o tym spisanych dziejów".

Obecny kościół parafialny  jest murowany, wybudowany w latach 1985-1991, staraniem  ks. Jana Borkowskiego. Styl współczesny. Natomiast stary kościół wybudował i uposażył w 1547 roku Jan Warszawicki, kasztelan liwski. Następny murowany wybudowała w 1831 roku Ludwika Moszyńska, a konsekrował go w 1845 roku bp Franciszek Lewiński, sufragan podlaski; styl klasyczny z barokową dzwonnicą.